Afganistan, Kenya ve Brezilya’da şiddetli yağış ve sel: Can kayıpları artıyor

Afganistan’ın kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde etkili olan yağışlar sellere yol açtı. Ülkenin farklı bölgelerinde meydana gelen sellerde en az 50 kişi hayatını kaybetti.

AA’nın aktardığına göre, kuzeydeki Baghlan kentinin Doğal Afet Dairesi Başkanı Hedayatullah Hamdard, “Burka, Nahreen ve Orta Baghlan bölgelerinde yaşanan sellerde şu ana kadar 50 kişi hayatını kaybetti” dedi. Kuzeydoğu Badahşan kentinin Doğal Afet Dairesi Başkanı Mohammad Akram Akbari ise sellerin Tashkan, Yawan ve Tagab’ı vurduğunu, çok sayıda ev, okul ve ibadethanede hasara yol açtığını belirtti. Yetkililer, selden etkilenen bölgelere yönelik acil yardım çalışmalarının başlatıldığı bilgisini paylaştı.

KENYA: ÖLÜ SAYISI 267’YE YÜKSELDİ

Afrika ülkesi Kenya’da da yaklaşık 3 haftadır etkili olan şiddetli yağışların neden olduğu sellerde hayatını kaybedenlerin sayısının 267’ye yükseldiği bildirildi. Kenya İçişleri Bakanı Kithure Kindiki, yaptığı basın açıklamasında, sellerde 188 kişinin yaralandığını, 75 kişinin kayıp olduğunu kaydetti. Kindiki, olumsuz hava koşullarından yaklaşık 389 bin kişinin etkilendiğini ve 56 bin ailenin de evini terk etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Öte yandan, seller nedeniyle Kenya’da 9 bin dönüm tarım arazisi zarar görürken 4 bin çiftlik hayvanı da hayatını kaybetti. Hükümet, sellerden etkilenenler için 167 kamp kurdu.

BREZİLYA: CAN KAYBI 127’YE YÜKSELDİ

Brezilya’nın güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletinde de geçen haftadan bu yana etkili olan yağış sonrası oluşan sellerde, can ve mal kaybı artıyor. Yağışların yol açtığı sellerde yaşamını yitirenlerin sayısı 127’ye, kaybolanların sayısı 141’e yükseldi.

Eyalete bağlı Sivil Savunma’dan yapılan açıklamada, yaralı 756 kişinin hastanelerde tedavi altına alındığı, arama-kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiği belirtildi. Açıklamada, selden olumsuz etkilenenlerin sayısının 2 milyona yaklaştığı, 71 bin 409 kişinin okullarda, spor salonlarında ve kiliselerde geçici olarak barındığı ifade edildi.

Bölgesel Kalkınma Bakanı Waldez Goe, açıklamasında, eyalette durumun son derece ‘endişe verici’ olduğunu vurgulayarak, yeni yağışların işlerini daha da zorlaştırdığını söyledi. Asker ve polisin de destek verdiği yardım çalışmalarında şimdiye kadar 70 bin 863 kişi ile 9 bin 984 hayvanın felaket bölgelerinden kurtarıldığı bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan, Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva hükümeti, Rio Grande do Sul eyaletinin yeniden inşası için 9,8 milyar dolar tutarında yardım paketini açıkladı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x