Çataltepe mağdurları isyan bayrağı açtı

BURSA (İGFA) – Bursa’da Kestel ilçesi Çataltepe mevkiinde 2008 yılında inşa edilmesi planlanan ‘Çataltepe Esnaf Sanayi Sitesi’ projesi 15 yıldır tamamlanamadı. 3 bin esnaf mağdur edildi. İnşaatını TOKİ’nin üstlendiği 129 milyon liralık proje kapsamında, 3 bin 159 esnaftan arsa kamulaştırma bedeli ve altyapı inşaatı için 75 milyona yakın para toplandı. Bugüne kadar 1. Etapta sadece 125 işyeri yapıldı. TOKİ, geri kalan miktarın ödenmediği gerekçesiyle projeden tek taraflı olarak çekildi. 3 milyon metrekare sanayi arazisi, hak sahibi 3 bin esnafın bilgisi olmadan BESOB yönetim kurulu kararıyla 2 Nisan 2019’da BESOB Esnaf ve Sanatkârlar Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’ne (BESKOOP) bedelsiz olarak devredildi.

Çataltepe Sanayi Sitesi Mağdurları Derneği Başkan yardımcısı Mehmet Kuş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Şu görmüş olduğunuz Çataltepe mevki 15 yıldır. Esnaf Sanayi Sitesi olarak kangrene dönüşmüş durumdadır. Çataltepe ‘Çakaltepe’ olmuş durumdadır. 2008 yılında Bursa’daki 3 bin esnafın topladığı parayla 62 milyona kamullaştırılan, daha sonra altyapısına başlanan bu yerler. Zamanla çeşitli şekillerde akamete uğramıştır. 2019 yılına geldiğimizde ise burası TOKİ tarafından yüzde 75’i Bursa’daki 3 bin esnafın, kamulaştırma ve altyapısını ödediği bu yerler, TOKİ’nin biçtiği değer olan 129 milyondan, bizlerin ödediği 75 milyon lira çıkarılarak, 54 milyona verilmiştir. 2019 yılından beri bu arkadaşlar, bizlerin dışında Antalya’dan, Samsun’dan, New Jersey’den, Amerika’dan ingiltere’den üye kaydı yapmışlardır. Geldiğimiz noktada görüntü olarak inşaata başlamış 3 bin esnafın ödediği paraları hiç etmişlerdir. Bugün bu davanın peşinde, açtığımız mahkemelerden sonuçlarımızı beklemekteyiz. Bu mahkemelerden alacağımız sonuçlar bizi ne kadar tatmin eder bilemeyiz ama, 7 kişinin kurduğu 7 bin TL sermayeli tüzel kişilikli bir kooperatife, 54 milyona verildiği ayan beyan ortadadır.

Biz uzun zamandır bu işle ilgili davalarımızı açıyoruz, çalışmalarımızı yapıyoruz. Toplantılardan ve elde edildiğimiz bilgilerden yola çıkarak, buranın tamamen peşkeşe yönelik olduğunu, hatta ve hatta burasının ta başından beri atılan imzalara ve bu işle ilgili olan bazı kişilerin, bugün FETÖ terör örgütünün yardım yataktan, çeşitli suçlardan hüküm giymesine ve bu konuyla kenarından köşesinden ilgisinin olması bizlere farklı şeyler düşündürmektedir. Öyle bir hale gelmiş ki 3 bin esnafın ödediği para yok. 54 milyon liraya görmüş olduğunuz 3 bin dönüm altyapısı bitmiş arazi. Ve bu işin arkasında kim var? Bu aklın, devletimiz tarafından incelenmesini ve bizlere sahip çıkılmasını istiyoruz.

Bugüne kadar başvurduğumuz yetkililerden, ‘bizim haklı olduğumuzu, bu konuda bizim herhangi bir endişemimiz olmaması’ gerektiğini duyduk. Ama yıllardır aynı kelimeleri duyuyoruz. 15 yıldır burası böylece duruyor ve hak sahipleri olarak hakkımıza kavuşamıyoruz. Ödediğimiz paralar TOKİ’nin hesaplarında, öyle ya da böyle buradan yer için paralarımızı ödemişiz. Buraların kamulaştırılmasını ödemişiz. Altyapının belli bir kısmını ödemişiz ve şu anda buradan bir santim bile kimsenin bir hakkı, hukuku yok. Bizim devletimizden ricamız, bu işin, bu baronlardan alınıp, TOKİ’ye verilmesini istirham ediyoruz.” Esnaf da projenin biran önce devlet tarafından bitirilmesini istedi. Çataltepe konusunu bugüne kadar İYİ Parti Milletvekili Selçuk Türkoğlu, CHP Milletvekilleri Hasan Öztürk ve Prof. Dr. Kayıhan Pala ilgili bakanlıklara soru önergesi vererek sürecin hangi aşamada olduğunu sordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x