Cinsel İlişkilerde En Sık Yapılan 10 Hata ve Çözümleri

Cinsel ilişki sırasında çoğu zaman bilmeyerek yapılan hatalar, hem zevki hem de anı sıkıntıya sokuyor. İşte cinsel ilişki sırasında en sık yapılan hatalar ve çözümleri…

1. İletişim eksikliği yaşamak.

İletişim, sağlıklı bir cinsel ilişki için temel unsur. İletişim eksikliği, partnerler arasında isteklerin, sınırların ve beklentilerin açıkça ifade edilememesiyle ortaya çıkabilir. Çözüm olarak, açık ve dürüst bir iletişim kurmak önemlidir. İhtiyaçlarınızı, sınırlarınızı ve beklentilerinizi partnerinizle paylaşmaktan çekinmeyin. Bunun yapılmaması seksin kötü seyretmesine neden olur.

2. Ön sevişmenin ihmal edilmesi.

Ön sevişme, cinsel ilişkinin kalitesini artıran bir unsur olarak kabul edilir. Birçok insan, ön sevişme süresini yeterli düzeyde yaşamadan doğrudan cinsel birleşmeye geçmeyi tercih eder. Bu, partnerler arasında uyarılma düzeyinde uyumsuzluğa neden olabilir. Çözüm olarak, ön sevişmeye yeterli zaman ayırmak ve partnerinizin isteklerini anlamak için iletişimi sürdürmelisiniz. Mümkün mertebe ilişkiye girmeden önce partnerinizi uyarıcı ve tahrik edici hareketlerde bulunun. Bu durum sevişme sürenizin de uzamasını sağlayacak.

3. Rutinleşme ve monotonluk.

Cinsel ilişkilerde zamanla monotonluk ortaya çıkabilir. İnsanlar alışkanlıklarının ve aynı pozisyonların dışına çıkmaktan kaçınabilirler. Bu durum ilişkide heyecanı azaltabilir ve cinsel tatmini olumsuz etkileyebilir. Çözüm olarak, çeşitlilik ve yenilik getirmek için yeni pozisyonlar, fanteziler veya cinsel oyunlar deneyebilirsiniz. İsteklerinizi ve fantezilerinizi partnerinizle paylaşmak, ilişkinizi canlandırır.

4. Yatağı bir yarış pistine dönüştürmek.

Partnerinizin kişilik yapısına uymayan emirler onun zevk almasını önler. Yapılan emrivaki oyunlar da onları rahatsız edebilir. Partneriniz bu hareketleri kaba bulabilir. Bunun yerine daha açık bir dille konuşup, her iki tarafın da istekleri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

5. Kendini olduğun gibi sevmek ve kabullenmek yerine vücut imajı kaygısı yaşamak.

Kendi vücut imajıyla ilgili kaygılar, cinsel ilişkilerde önemli bir engel olabilir. Bu kaygılar, kişinin kendini rahat hissetmesini ve cinsel deneyimlerin keyfini çıkarmasını engelleyebilir. Çözüm olarak, kendinizi kabul etmek ve bedeninizi sevmek için pozitif bir vücut imajı geliştirmelisiniz. Kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetler giymek veya egzersiz yapmak gibi kendinizi iyi hissettiren aktivitelere zaman ayırmak sizin için çok daha iyi olacaktır.

6. Orgazm baskısı yaşamak.

Birçok insan cinsel ilişkide orgazm olma beklentisiyle baskı altında hissedebiliyor. Bu baskı da otomatik olarak stres, endişe ve performans kaygısına neden oluyor. Bu durumun çözümü, cinsel ilişkiyi sadece orgazm üzerine odaklamaktan çıkarmaktan geçiyor. Orgazm olmadan da cinsel deneyimin keyifli olabileceği bilinciyle, partnerinizle birlikte zevk alma üzerine odaklanmalısınız.

7. Partnerin isteklerini önemsememe.

Cinsel ilişkide partnerin isteklerini görmezden gelmek veya önemsememek, ilişkide sorunlara yol açar. Her iki partnerin de ihtiyaçlarına saygı göstermek ve birbirini dinlemesi gerekmekte. Çözüm olarak, partnerinizin isteklerini anlamak ve karşılıklı olarak tatmin etmek için iletişim kurmalısınız.

8. Sadece birleşmeye odaklanmak.

Seks sadece birleşmekten ibaret değildir. Bu durum seksi mekanikleştirir ve isteği azaltır. Bunun yerine partnerinizin tahrik olacağı yerlere odaklanabilirsiniz. Bu sayede şehvet de doğru orantılı şekilde artar.

9. Korunma yöntemlerini kullanmamak.

Cinsel ilişkilerde belki de en çok yapılan hatalardan biri de korunmamak. O anın heyecanıyla prezervatif kullanmaktan vazgeçiliyor. Ancak bu oldukça sıkıntılı olaylara sebebiyet verebilir. Cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar, istenmeyen gebelik gibi durumlar yaşanmaması için partneriniz istemese de bu durumu ona söyleyin ve mutlaka korunun.

10. Kendinizle övünmek.

Cinsellikle alakalı bilgi ve deneyimleri dile getirip bunlarla övünmek partneriniz için itici olabilir. Bunun yerine daha paylaşımcı olarak bir yarış içinde davranmadan hareket etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x