Metiner’den İHH Başkanı’na tepki: Bırak bu yanlış üslup ve tavrını

AK Partili eski milletvekili Mehmet Metiner, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Fehmi Bülent Yıldırım’a tepki gösterdi. İHH’nın Adana’daki İncirlik Üssü’nde düzenlediği eylemde Yıldırım’ın yaptığı konuşmayı eleştiren Metiner, “Üslubun doğru değil” dedi.

İHH Başkanı Yıldırım, İncirlik Üssü eylemindeki konuşmasında biber gazı kullanılmasına ilişkin, “O gazı kim atıyorsa emniyet müdürümüz sorgusunu yapsın” demişti. Metiner bu ifadeleri “Bu üslubun doğru değil. Sen devlet yöneten biri değilsin, iktidarın başı veya bakanı değilsin ki o kürsüden emniyet müdürüne talimat verir gibi konuşuyorsun?” sözleriyle eleştirdi. Metiner, Yıldırım’ın ‘Gazze’deki kadın ve çocukların çıkarılmasını’ talebine de tepki gösterdi ve “Gazze’nin boşaltılması talebi niye? Gazze’nin dediğin şekilde boşaltılmasını ABD-İsrail de istiyor. Bırakalım kendi kaderlerine Gazzeliler kendileri karar versin. Sen bir siyasi hareketin lideri değilsin. Gazze’ye Gazzeliler adına o şekilde rota çizmen yanlış. “Ben” diye başlayan bu üstenci dilin yanlış” ifadelerini kullandı.

‘SEN BİR SİYASİ HAREKETİN LİDERİ DEĞİLSİN’

Metiner, Yıldırım’ı siyasi parti lideri gibi konuşmakla itham ederek şöyle devam etti: “İHH, medarı iftiharımız bir yardım kuruluşumuzdur, bir siyasi parti veya hareket değil. Sen de bu yardım kuruluşunun başkanısın, siyasi bir lider değil.
İncirlik üssü gibi bir yerde insanları toplanmaya çağırıyorsan yönetmesini bileceksin. Öyle bırakıp gitmek olmaz. Bir de Gazze’ye göndereceğiniz yardım gemilerine Türkiye’nin savaş gemilerinin eşlik etmesi talebinde bulunmuşsun. Bırak bu yanlış üslubunu ve tavrını kardeşim. Sen ayrı bir devletin başı değilsin. Varsa göndereceğin yardımlar devlete teslim edersin. Gayrısı İHH’ya da zarar.”

Ne olmuştu?

Filistin’e destek amacıyla İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde İstanbul’dan yola çıkan “Filistin İçin Özgürlük Konvoyu”nda yer alanlar, Adana’daki İncirlik Üssü önünde İsrail’in Filistin’e saldırılarını protesto etti. Gruptaki bazı kişiler İncirlik Üssü’ne girmeye çalışınca polis ekipleri müdahalede bulundu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x